а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болскоти

болскотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24588
Силно свети, сјае.
Англиски: shine
Примери:
Ден снежеше, ден болскотеше скржавото сонце.
Изведенки
болскотење ср.
глаг. им.