а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болува

болуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19146
боледува
Англиски: suffer
Употреба: Архаизам