а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болцна

мн. болцни
Вид збор: Именка, женски род
Дебел метален или дрвен клин за поврзување делови.
Англиски: bolt Германски: Bolzen
Употреба: Технологија
Примери:
Притиснете ја болцната граничник 32 сосема навнатре и навалете ја рачката на алатот додека болцната не легне на шрафот граничник 31.