а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бомбардер

мн. бомбардери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19723
Авион наменет за бомбардирање.
Англиски: bomber
Употреба: Воен термин
Примери:
лесни бомбардери
тежок бомбардер
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК