а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бонбон

мн. бонбони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8245
Ситен сладок производ од стопен ароматизиран шеќер или од чоколада и др.
Англиски: candy Француски: bonbon Албански: bonbon, sheqerkë
Употреба: Гастрономија
Примери:
желе бонбона
чоколадни бонбони
Изведенки
бонбонче ср.
мн. бонбончиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи