а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бон

мн. бонови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16844
1. паричен знак
Англиски: voucher Албански: kupon, bon
Употреба: Економија
Примери:
Бонови за топол оброк.
2. Печатени маркици со кои се одредува количина на некој паричен износ, обично поради рационализација на потрошувачката на одреден производ.
Англиски: coupon Албански: bon, kupon
Употреба: Економија
Примери:
Боновите за месо од претходниот месец сега може да се искористат за купување на шеќер.
Изведенки
бонче ср.
мн. бончиња
дем и хип.
Пример: Добивме бончиња во вредност од 1000 денари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи