а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бора

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25566
Северен ветер на Јадран.
Англиски: north wind
Употреба: Географија
Примери:
Дувна силна бора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи