а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

борење

мн. борења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12660
Борба на двајца противници заради совладување со физичка сила.
Англиски: wrestling
Употреба: Спорт
Примери:
Натпреварот во борење ќе се одржи идната недела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК