а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бос

мн. босови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31126
шеф, газда
Англиски: boss
Употреба: Разговорно
Примери:
нарко-бос, политички бос
FlexiMac
 менување на македонски глаголи