а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боц!

Вид збор: Извик
Извик за означување дека нешто боде, обично на шега, во игра и сл.
Употреба: Разговорно
Изведенки
боц-боц! изв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи