а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боцкав

боцкавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16764
Што боцка, што има боцки, што има својство да боцка.
Англиски: thorny
Примери:
Боцкав тељ.
Боцкава брада.
Изведенки
боцкавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи