а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боцка

мн. боцки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8222
1. Тврд шилест израсток кај некои билки и животни.
Англиски: thorn Албански: ferrë
Примери:
Магарешкиот трн е целиот обрастен со боцки.
Ежови боцки.
2. Тврд шилест предмет, самостоен или како цел од нешто.
Англиски: spike Албански: gjëmb
Примери:
На оградата имаше железни боцки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК