а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боцка

боцкаат; боцкал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8525
1. Боде, притискајќи со нешто остро.
Англиски: prick Албански: shpon, thumbon
Примери:
Тој ги боцкаше децата со трн во грбот.
Ежот боцка со боцките.
2. За растение, животно што има боцки или за предмет со кој се боде, предизвикува болка од бодење.
Англиски: prick Албански: shpon
Примери:
Грубите волнени чорапи многу нѐ боцкаа и ние не сакавме да ги носиме.
Брадата боцка.
3. бреца
Англиски: sting Албански: thumbon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој боцка со остриот јазик.
4. (се боцка) се боде
Англиски: sting Албански: shpohet
Примери:
Човекот се боцкаше со игла по телото.
Изведенки
боцкање ср.
глаг. им.