а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојадиса

бојадисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20655
1. Направи нешто да добие определена боја, премачка со боја.
Англиски: paint Турски: boya Албански: ngjyroj, lyej
Примери:
Вратите и прозорците ќе ги бојадисаме со бела боја.
2. Излаже некого.
Англиски: cheat Албански: lyej, gënjej
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. бојадисува несв.
бојадисуваат
2. бојадисување ср.
глаг. им.