а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брадва

мн. брадви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22483
Дрводелска секира, алат за делање штици за каци и сл.
Употреба: Економија
Примери:
брадви за цепење дрва
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК