а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

браздест

браздестиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бразда, што има форма на бразда.
Англиски: furrowed
Примери:
Браздеста ерозија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК