а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брак

мн. бракови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1831
1. Озаконета врска меѓу две лица; заедница од таа врска.
Англиски: marriage Албански: martesë
Примери:
развод на брак
Склучи брак.
граѓански брак
црковен брак
2. свадба
Англиски: wedding Албански: martesë
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
Примери:
Славиме брак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК