а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брбори

брборат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18255
1. Зборува многу, сѐ и сешто, за сѐ и сешто.
Англиски: blab, chat Албански: llafazan
Примери:
Таа везден брбори со сосетките.
2. Жубори, ромони, тече со жуборење.
Англиски: rush Албански: ngutem
Примери:
Браздата брза и бистра брбори.
3. Жабурка, со дување или на друг начин прави меури во вода испуштајќи специфичен звук.
Англиски: gargle Албански: gargaris
Примери:
Децата со сламки од жито брбореа, испуштајќи меури во чашите.
Изведенки
брборење ср.
глаг. им.