а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бремен

бремена
Вид збор: Придавка
Ранг: 21562
Жена што е трудна, што носи плод.
Англиски: pregnant
Примери:
Сосетката беше бремена, очекуваше пород.
Мода за бремени жени.