а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бреслика

Види и: брест (м.)
мн. бреслики
Вид збор: Именка, женски род
Млад брест.
Англиски: elm Албански: pishë
Употреба: Ботаника
Примери:
Селаните сечеа смреки и бреслики.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи