а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бретели

бретелите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 47173
Тенки врвки преку рамената што ја придржуваат блузата, маицата, прслучето.
Англиски: straps Француски: bretelle
Примери:
фустан без бретели
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК