а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бркалка

мн. бркалки
Вид збор: Именка, женски род
Лажица со која се меша, се брка тоа што се готви.
Англиски: stirring spoon Албански: lugë përziese
Употреба: Гастрономија
Примери:
Бркалката обично е поголема дрвена лажица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи