а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брканица

мн. брканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11892
1. Бркање, гонење воопшто.
Англиски: chase Албански: ndjekje
Примери:
Опасната брканица по планината продолжува.
2. мешаница, метеж
Англиски: confusion Албански: ngatërrim
Примери:
Додека траеше таа брканица, стана татко ѝ на Рума и им свика на сите да се смират.
3. Вид детска игра со бркање.
Албански: ndjekje
Примери:
Кој ќе биде фатен, тој ќе брка, така се игра брканица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК