а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бркне

бркнат; бркни, бркнете; бркнав, бркнаа; бркнал; бркнат; бркнев, бркнеа; бркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18154
1. Изгони, истера малку, еднаш.
Англиски: chase Албански: ndjek, përzen
2. Буричка в џеб или на слично место.
Англиски: poke Албански: fus, shpupurish
Примери:
Тој бркни во џебот од панталоните.
Изведенки
бркнува несв.
бркнуваат
Пример: Тој бркнува одвреме навреме по некој зајак во полето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК