а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бркотија

мн. бркотии
Вид збор: Именка, женски род
брканица, мешаница, метеж, дармар
Англиски: chaos, disarray
Примери:
Во салата настана невидена бркотија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи