а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бркотница

мн. бркотници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13466
бркотија, мешаница
Англиски: disarray, melee
Примери:
Штрајкот на камионџиите направи невидена бркотница во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи