а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брле

мн. брлевци
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 50788
Оној што е брлив, глупав, будала.
Англиски: fool
Употреба: Разговорно
Примери:
Брле ниедно!
Тој е брле.