а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брлог

мн. брлози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9070
1. Легло за диви животни.
Англиски: den Албански: çerdhe
Примери:
Превртената земја мириса на некаков брлог од бозје и скапани лисја.
2. Нечисто место.
Англиски: hole Албански: vrimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе те пуштам да лазиш по оваа валкани дупка, по овој наш брлог.
3. Легло воопшто, дом.
Англиски: home Албански: shtëpi
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Утрото земам да работам, сака да се измете брлогот, да се испере, да се стори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи