а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брмне

брмнат; брмни, брмнете; брмнав, брмнаа; брмнал; брмнат; брмнев, брмнеа; брмнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54382
Испушти звук со стиснати усни.
Англиски: hum
Примери:
Детето брмнало, а вие мислите прднало.
Тој брмна нешто под носот и налутено ја тресна вратата.
Изведенки
1. брмнува несв.
брмнуваат
2. брмнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК