а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брмчало

мн. брмчала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 32206
Дел од гајдата низ кој таа испушта звук на брмчење.
Употреба: Музика и танц
Примери:
Дулецот, писката и брмчалото ги подмачкуваат со маслиново масло за да не се исушат и да испукаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК