а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брмчи

брмчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10113
1. Испушта звук на брмчење, зуење.
Англиски: hum Албански: lëvrij
Примери:
Наоколу брмчеа пчели и бумбари.
2. Предизвикува звук на брмчење.
Англиски: hum Албански: lëvrij
Примери:
Авионите брмчеа над нашите глави.
Моторот придушено брмчи.
3. Слуша звук сличен на брмчење.
Англиски: hum Албански: lëvrij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во ушите уште му брмчеше рефренот на една песна.
Изведенки
брмчење ср.
глаг. им.