а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродарење

Вид збор: Именка, среден род
1. Патување со брод.
Англиски: cruise Албански: lundrim me anije
Употреба: Транспорт
2. Вештина на управување со брод.
Англиски: navigation Албански: navigim, drejtim me anije
Употреба: Транспорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи