а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродарина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Такса што се наплатува за бродови или јахти при користење на пристаништето.
Англиски: landing fee
Употреба: Економија , Транспорт
Примери:
Најскапата бродарина досега беше платена во 2010 година, кога норвешкиот луксузен крстосувач „Бисер“ мораше да даде 375 600 долари за користење на преминот.