а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродарство

бродарството
Вид збор: Именка, среден род
Стопанска дејност што се занимава со производство и трговија со бродови.
Англиски: shipping Албански: detari, lundrim
Употреба: Економија , Транспорт
Примери:
Таму е развиено бродарството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК