а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броди

бродат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16530
1. плови
Англиски: sail Албански: lundroj
Примери:
Домородците бродеа по океанот со примитивни кораби.
2. лута, скита
Англиски: wander Албански: bredh, endet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Проклет живот, одделени дури до гробот, по планините да бродиш со пушка.
Изведенки
бродење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК