а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродоломец

мн. бродоломци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45922
1. Човек што доживеал бродолом.
Англиски: shipwrecked Албански: pësues i anijembytjes
Примери:
Бродоломците поминале три месеци на островот.
2. Тој што доживеал некаков слом, голем неуспех.
Англиски: shipwrecked Албански: pësues
Употреба: Преносно значење
Примери:
политички бродоломец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК