а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродолом

мн. бродоломи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17253
1. Хаварија на брод, при што бродот тоне.
Англиски: shipwreck Албански: anijembytje
Примери:
Тие го преживеаја бродоломот на Титаник.
2. слом, пропаст
Англиски: shipwreck Албански: anijembytje, përmbytje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој доживеа бродолом во бракот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи