а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бродски

Види и: брод (м.)
бродскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11483
1. Што е во врска со брод.
Употреба: Транспорт
Примери:
бродска кабина
бродски лекар
бродски мотор
2. Што е во врска со Македонски Брод.
Употреба: Географија