а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брод

мн. бродови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1318
1. Превозно средство што се движи по вода.
Англиски: ship Албански: anije
Употреба: Транспорт
Примери:
товарен брод
рибарски брод
патнички брод
воен брод
2. Летало што патува во вселената со или без екипаж.
Англиски: ship Албански: anije
Примери:
вселенски брод
3. (само едн.) Премин преку река каде што е водата поплитка.
Англиски: ford Албански: va
Употреба: Географија
Изрази
Длабоко море брод нема / убава Јана род нема.
Изведенки
бротче ср.
мн. бротчиња
дем.