а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броеница

мн. броеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24490
1. бројници
Англиски: rosary Албански: rruzare, tespihe
Употреба: Религија
Примери:
Броеницата на Мајка Тереза.
2. Детска песна во која се набројуваат повеќе работи во определен ритам.
Англиски: children's rhyme Албански: numratore
Примери:
Две петлиња се скарале пред попови врати, попот дошол и им рекол: од вас ми се смати.
Изведенки
бројаница ж.
мн. бројаници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК