а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броен

бројни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1694
1. Што се однесува на број.
Англиски: numerical
Примери:
бројна состојба
броен однос
2. Многуброен, што е повеќе на број.
Англиски: numerous