а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

броител

мн. броители
Вид збор: Именка, машки род
Горниот број на дропката.
Англиски: numerator
Употреба: Математика
Примери:
Колку пати броителот се содржи во именителот?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК