а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брокат

(едн.) брокатот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28069
Bид свилена ткаенина со специфично ткаење, проткаена со златни или сребрени нишки.
Англиски: brocade
Примери:
Купивме бел брокат за невестински фустан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК