а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брокер

мн. брокери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47696
Тој што ги следи движењата на берзата, што тргува со вредносни хартии и посредува во берзанските работи.
Англиски: broker Албански: broker, ndërmjetës
Употреба: Економија
Изведенки
брокерски прид.
брокерскиот
Пример: брокерска куќа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК