а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бројалка

мн. бројалки
Вид збор: Именка, женски род
Песна за деца со броење.
Примери:
Песни со мотив вода среќаваме и во песничките за најмалите - во бројалките.
(Врни, врни дожд, да си најдам грош, да си купам виолина, да ме слушат од милина!)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК