а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бројници

бројниците
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 11236
Низа од зрна, најчесто од килибар, наменети за забава или молитва во одделни религии со префрлање на зрната натаму-наваму.
Англиски: rosary
Примери:
Низ прстите му минуваат дрвени бројници.
Изведенки
бројаници само мн.
бројаниците
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК