а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брус

(едн.) брусот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24966
Камен за точење, острење и за обработка на стакло, камен и сл.
Англиски: whetstone