а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брутален

брутални
Вид збор: Придавка
Ранг: 8406
Претерано груб, суров, безобѕирен.
Англиски: brutal
Примери:
Тие биле мачени и брутално убивани.
Изведенки
бруталност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК