а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бруцош

мн. бруцоши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18993
Студент на прва година без положен испит.
Англиски: beginner
Употреба: Разговорно
Примери:
Бруцошите ги прими деканот на факултетот.
Изведенки
бруцошки прид.
бруцошкиот
Што се однесува на бруцош.
Пример: Бруцошка вечер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи