а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брца

брцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25357
1. Става нешто во некоја течност, најчесто во вода.
Англиски: dunk Албански: ngjyej
Примери:
Детето ги брцаше рацете во нечистата вода.
2. Ја вовлекува раката во нешто.
Англиски: dunk Албански: njgjyej
Примери:
Тој ја брца раката во џебот и вади чоколади.
3. (се брца) се потопува
Англиски: dunk Албански: zhyt
Примери:
Детето се брца во плитката вода на поточето.
Изведенки
брцање ср.
глаг. им.